
Bezpieczna i efektywna praca z piłami i przecinarkami
Pilarki i przecinarki to urządzenia powszechnie stosowane w licznych przedsiębiorstwach produkcyjnych i warsztatach. Pozwalają one na precyzyjne i efektywne docinanie wybranych materiałów, ułatwiając tym samym pracę korzystającym z nich osobom. Praca z piłami, pilarkami i przecinarkami wymaga jednak dużej uwagi, ostrożności i świadomości, które to przekładają się na bezpieczeństwo ich użytkowania. Jak więc korzystać z tego rodzaju narzędzi? O czym pamiętać i czego unikać?
Pilarki i przecinarki – najważniejsze informacje
Piły, pilarki i przecinarki to maszyny tnące, cechujące się wysoką funkcjonalnością i precyzją. To urządzenia niezwykle wydajne, ale także wymagające odpowiednich umiejętności i właściwego użytkowania. Różnego typu pilarki czy przecinarki mają bardzo szerokie zastosowanie; stanowią one między innymi podstawowe wyposażenie warsztatu stolarskiego, ale także zakładów produkcyjnych. To również istotny element wyposażenia dla firm zajmujących się obróbką drewna lub metalu.
Wszystkie tego rodzaju urządzenia można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, różniących się między sobą kluczowymi parametrami, budową czy dokładnym przeznaczeniem. Spośród pił, pilarek i przecinarek można wyróżnić takie urządzenia, jak:
- przecinarka ściernicowa,
- piła tarczowa do drewna,
- przecinarka taśmowa,
- przecinarka tarczowa.
Pierwsze z narzędzi to maszyna wyposażona w tak zwane tarcze ścierne, od których to bierze się jego nazwa. Przecinarka ściernicowa – taka jak model PSA-400 – znajduje zastosowanie przy cięciu i obróbce różnego rodzaju materiałów; ma ona możliwość dopasowania typu tarczy oraz głębokości cięcia, optymalnych dla danego tworzywa.
Piła tarczowa do drewna to rzecz jasna narzędzie przeznaczone do obróbki elementów drewnianych. Maszyna, taka jak na przykład model PTG-400, sprawdzi się zarówno w przypadku drewna konstrukcyjnego i budowlanego, jak i innych rodzajów drewna. Z pomocą piły tarczowej możliwe jest cięcie wzdłużne oraz poprzeczne drewna.
Przecinarka taśmowa, na przykład dostępna w naszej ofercie MACC SP 320 CSO, to idealny wybór do prac wymagających ponadprzeciętnej precyzji. Narzędzie to jest najczęściej wyposażone w nowoczesny i intuicyjny system kontroli cięcia. Dzięki temu możliwe jest zautomatyzowanie, a co za tym idzie także przyspieszenie całego procesu cięcia lub obróbki.
Przecinarka tarczowa to narzędzie pozwalające na precyzyjne i sprawne cięcie elementów stalowych, prętów, profili oraz rur. Mocna i precyzyjna tarcza umożliwia nawet obróbkę stali nierdzewnej. Przykładem tego rodzaju przycinarki jest model MACC SP 411 CSO.
Praca z pilarkami – zagrożenia i zasady bezpieczeństwa
Praca z piłami tarczowymi, pilarkami oraz przecinarkami wiąże się z pewnymi, charakterystycznymi dla tego rodzaju narzędzi, zagrożeniami. Najczęściej w przypadku użytkowania pilarek zdarzają się urazy palców oraz całych dłoni, jednak na kontuzje narażone są także inne części ciała, między innymi oczy i cała twarz.
Urazy palców i dłoni mogą nastąpić na skutek dwóch głównych przyczyn. Pierwszą z nich jest spowodowany niedostateczną stabilnością pilarki bądź ześlizgnięciem się dłoni czy nieostrożnością operatora kontakt ręki z pracującą na wysokich obrotach piłą. Drugą natomiast jest tak zwany odrzut, czyli zjawisko zdarzające się stosunkowo często przy pracy z pilarkami. Odrzut to niespodziewany, gwałtowny i trudny do jakiegokolwiek kontrolowania ruch części obrabianego lub przycinanego elementu (skierowany najczęściej w stronę użytkownika maszyny). Poruszający się z dużą prędkością element może wybić operatora pilarki ze skupienia, spowodować ześlizgnięcie się jego dłoni na tarczę, ale także wywołać zachwianie równowagi czy uszkodzić ciało.
Trudno jest zabezpieczyć się w 100% przed jakimkolwiek zagrożeniem czy ryzykiem wynikającym z użytkowania pilarek. Istnieją jednak podstawowe, proste zasady, pozwalające ograniczyć je do minimum. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej pozycji pracy, jak również o właściwym i pełnym stroju roboczym, obejmującym wszystkie niezbędne zabezpieczenia. Operator powinien ustawiać się zawsze z boku maszyny, a nigdy z przodu czy z tyłu. Musi on mieć na sobie wszystkie najważniejsze elementy odzieży i środki ochrony indywidualnej, a więc ubrania z mocnego, odpornego na przecięcie materiału, dodatkowe osłony przednie nóg oraz nogawice, rękawice ochronne czy środki ochrony twarzy i oczu, takie jak przyłbice, hełm oraz nauszniki. Przed rozpoczęciem pracy z pilarką operator powinien także ściągnąć wszelkiego rodzaju dodatki, takie jak bransoletki, pierścionki czy łańcuszki, a w przypadku posiadania długich włosów, konieczne mocno i dokładnie je spiąć.
Aby zachować zarówno wysoką efektywność, jak i bezpieczeństwo pracy operatora pilarki czy przecinarki, należy wybierać wyłącznie najwyższej klasy maszyny i narzędzia. Powinny to być urządzenia atestowane, spełniające najwyższe normy i standardy ISO oraz PN-EN, a co więcej sprzęty regularnie poddawane okresowym testom i kontrolom jakości oraz bezpieczeństwa.