
Najważniejsze parametry dobrego fotela biurowego
Wykonywanie szeroko pojętych prac biurowych nie wiąże się co prawda z poważnymi zagrożeniami, na jakie narażone są osoby pracujące fizycznie, niemniej jednak i ono niosą za sobą pewne ryzyko zawodowe. Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej może wiązać się bowiem z bólem pleców, w szczególności odcinka szyjnego i lędźwiowego, ale także z nieprzyjemnym drętwieniem kończyn dolnych. Aby temu zaradzić lub zminimalizować ryzyko wystąpienia tych niepożądanych efektów ubocznych pracy biurowej, konieczne jest wykonywanie jej na wysokiej jakości, ergonomicznym fotelu. Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry fotel biurowy?
Rola ergonomii w miejscu pracy
Ergonomia pracy to niezwykle istotna kwestia, niezależnie od rodzaju wykonywanego zawodu. Miejsce pracy, które jest odpowiednio wyposażone, przygotowane i dostosowane zarówno do wykonywanych czynności zawodowych, jak i potrzeb pracownika, to jeden z filarów bezpiecznej i efektywnej pracy. To również gwarancja większej wygody i komfortu dla pracowników. Zadowolony pracownik to pracownik bardziej wydajny, rzetelnie wykonujący swoje obowiązki, co z kolei przekłada się także na efektywność funkcjonowania całego biura.
Warto mieć na uwadze fakt, że przygotowanie ergonomicznego i bezpiecznego stanowisko pracy to nie tylko akt dobrej woli pracodawcy, ale przede wszystkim odgórnie ustalone prawo każdego pracownika. Przepisy BHP narzucają bowiem obowiązek zapewnienia właściwego miejsca pracy każdej z zatrudnionych w danym miejscu osób, a powinność ta leży właśnie po stronie pracodawcy.
Elementy ergonomicznego miejsca pracy biurowej
Co składa się na ergonomiczne stanowisko pracy biurowej? Można wymienić tu co najmniej kilka podstawowych elementów, które przekładają się na spójną, sprzyjającą efektywnemu wykonywaniu zawodowych obowiązków całość. Jest to przede wszystkim podstawowy duet – fotela biurowego i biurka. Oba te elementy muszą cechować się odpowiednimi parametrami, jak również pozostawać we właściwej, określonej odległości od siebie. Innym, istotnym elementem, wpływającym na ergonomię pracy biurowej, jest również oświetlenie, które powinno być komfortowe i optymalne dla pracownika. Ponadto kluczowe dla wygody i produktywności są również temperatura oraz poziom hałasu w miejscu pracy.
Wróćmy jednak do dwóch podstawowych elementów, jakimi są fotel biurowy oraz biurko. W idealnych warunkach oba te elementy powinny mieć możliwość regulowania ich wysokości, tak aby można było ją swobodnie modyfikować, a co za tym idzie dopasować do konkretnych potrzeb, a także cech anatomicznych pracownika.
Uniwersalna, optymalna wysokość biurka to 73 centymetry; warto jednak mieć na uwadze fakt, iż niektórzy pracownicy mogą mieć w tym zakresie odmienne potrzeby. Biurko powinno mieć blat o rozmiarach umożliwiających swobodną pracę oraz wygodne i bezpieczne rozmieszczone na nim niezbędnych do pracy narzędzi i akcesoriów, takich jak komputer wraz z jego podzespołami, teczki z dokumentami czy notatnik. Ponadto biurko powinno mieć także mocne nogi, będące gwarancją stabilności blatu i bezpieczeństwa przechowywanych na nim przedmiotów.
Fotele biurowe także powinny spełniać pewne określone normy, które umożliwią pracownikom wygodne i bezpieczne wykonywanie obowiązków zawodowych oraz przebywanie w pozycji siedzącej bez szkody dla kondycji kręgosłupa czy kończyn dolnych.
Idealny fotel biurowy – ergonomiczny i wygodny
Dobry fotel biurowy to podstawowy element wyposażenia dla firm, którym zależy nie tylko na zysku, ale także na wygodzie i komforcie swoich pracowników. Jaki więc powinien być dobry i ergonomiczny fotel biurowy? Kluczowa jest w tym wypadku zarówno odpowiednia budowa fotela, jak i jego wyposażenie w dodatkowe elementy. Ergonomiczne fotele biurowe – obrotowe bądź nie – powinny mieć wygodne siedzisko oraz oparcie, regulowane na co najmniej dwóch płaszczyznach. Optymalnym rozwiązaniem jest siedzisko z możliwością regulacji jego wysokości oraz modyfikacją kąta nachylenia oparcia. Oparcie fotela musi być wykonane z wysokiej jakości materiału, który w optymalny sposób dopasuje się do cech anatomicznych danej osoby, tym samym gwarantując jej odpowiednie ułożenie i podparcie pleców. Ponadto dobrej jakości, ergonomiczny fotel powinien być wyposażony w kilka dodatkowych elementów, korzystnie wpływających na wygodę, a co za tym idzie również efektywność pracy. Do elementów tych można zaliczyć:
- podłokietniki z regulowaną wysokością oraz kątem ułożenia,
- zagłówek podpierający głowę oraz kark,
- kółka gwarantujące większą mobilność fotela.
Na szczęście na rynku można znaleźć wiele atrakcyjnych, a jednocześnie spełniających powyższe kryteria modeli. Doskonałym tego przykładem jest np. fotel Hit, a także fotel biurowy marki ErgoHuman.
Ergonomiczne stanowisko pracy warto również uzupełnić o praktyczny i wygodny podnóżek, zapewniający właściwe ułożenie kończyn dolnych podczas pracy. Należy pamiętać również o regularnych przerwach w pracy, a więc co najmniej kilkunastu minutach w ciągu dnia, w których pracownik nie będzie przebywać w pozycji siedzącej przy biurku.